Rzeka Netta – Jezioro Necko – Jezioro Rospuda – Rzeka Rospuda – Dolina Rospudy (2 km w głąb Rospudy) – powrót

czas rejsu – ok. 1 godz. 30 minut.
Rejsy stałe od 9:00; 11:00; 13:00; 15:00; 17:00; 19:00 (rejs z biesiadą i grajkami – po wczesniejszym uzgodnieniu)
Szczegóły pod numerem 570 39 39 39
cena – 60 zł/osoba

Trasa rejsu Doliną Rospudy

Swoją przygodę z wyjątkowymi walorami augustowskiej przyrody rozpoczniesz na Rzece Netta, wzdłuż której w odcinku miejskim od Żeglugi do jeziora Necko ciągną się malownicze bulwary, idealne do pieszych i rowerowych wycieczek. Rzeka słynie także z rozgrywanych latem mistrzostw Polski w nartach wodnych i corocznej imprezy Pływanie na byle czym – spokojnie, statek Jaćwież nie należy do tej kategorii.

Po krótkim rejsie Nettą znajdziesz się na jeziorze Necko, którego nazwa wywodzi się z jaćwieskiego słowa „methis” oznaczającego „rzucać”. Linia brzegowa jeziora jest w większości porośnięta lasem, z licznymi piaszczystymi plażami i kąpieliskami. Necko, będące doskonałym miejscem dla miłośników wszelkich sportów wodnych (działa tu m.in. wyciąg nart wodnych), obfituje też w wiele gatunków ryb (m.in. szczupak, okoń, węgorz, sum, płoć, leszcz), dzięki czemu jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. Jeśli nie jesteś zwolennikiem moczenia kija, być może zainteresują Cię liczne sezonowe imprezy plenerowe, m.in. Kulinarne Regaty Wielkiego Gotowania, czy Wodny Slalom Gwiazd z Trójką.

Kolejnym akwenem na trasie będzie Jezioro Rospuda (Rospuda Augustowska), które pod względem liczby ośrodków wypoczynkowych jest przeciwieństwem Necka. Z pewnością najbardziej znanym miejscem na jeziorze jest półwysep Goła Zośka, którego dość intrygującą nazwę wyjaśnia jedna z lokalnych legend. Ponoć córka miejscowego leśnika, zakochana w carskim oficerze, została powieszona na tym półwyspie za szpiegowanie wojsk napoleońskich na rzecz Rosjan.

Pokonując gwałtowne zakręty i kamieniste mielizny rzeki Rospuda, po pewnym czasie ujrzysz, jak koryto rzeki się rozszerza, tworząc zabagnioną nieckę zajętą przez torfowiska – tzw. Dolinę Rospudy. To jeden z najcenniejszych obszarów torfowiskowych o naturalnych, nienaruszonych stosunkach wodnych. Przekładając to na bardziej przystępny język, torfowisko utrzymuje tu stały poziom wody, w związku z czym nie zarasta drzewami i krzewami. Dolina Rospudy jest objęta ochroną ze względu na występowanie rzadkich gatunków zwierząt i roślin, w tym jedynego w Polsce stanowiska miodokwiatu krzyżowego (Herminium monorchis), rośliny wpisanej do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin. Jeśli dopisze Ci szczęście, usłyszysz krzyk bielika lub żurawia, a być może nawet ujrzysz wilka czy jelenia, dla których Dolina Rospudy stanowi korytarz migracyjny – tędy przemieszczają się z Puszczy Augustowskiej i Biebrzańskiego Parku Narodowego na zachód.

Zarezerwuj rejs