Rzeka Netta – Jezioro Necko – Rzeka Klonownica (najkrótsza żeglowna rzeka w Europie) -Jezioro Białe- Śluza Przewieź – Jez. Studzieniczne – powrót

czas rejsu – ok. 3 godz.
cena 75 zł/osoba

Regularne rejsy w godzinach: 9:30 i 14:00
Rejsy w innych godzinach rezerwacja pod nr 570 39 39 39

Trasa rejsu Szlakiem Papieskim

Swoją przygodę z wyjątkowymi walorami augustowskiej przyrody rozpoczniesz na Rzece Netta, wzdłuż której w odcinku miejskim od Żeglugi do jeziora Necko ciągną się malownicze bulwary, idealne do pieszych i rowerowych wycieczek. Rzeka słynie także z rozgrywanych latem mistrzostw Polski w nartach wodnych i corocznej imprezy Pływanie na byle czym – spokojnie, statek Jaćwież nie należy do tej kategorii.

Po krótkim rejsie Nettą znajdziesz się na jeziorze Necko, którego nazwa wywodzi się z jaćwieskiego słowa „methis” oznaczającego „rzucać”. Linia brzegowa jeziora jest w większości porośnięta lasem, z licznymi piaszczystymi plażami i kąpieliskami. Necko, będące doskonałym miejscem dla miłośników wszelkich sportów wodnych (działa tu m.in. wyciąg nart wodnych), obfituje też w wiele gatunków ryb (m.in. szczupak, okoń, węgorz, sum, płoć, leszcz), dzięki czemu jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. Jeśli nie jesteś zwolennikiem moczenia kija, być może zainteresują Cię liczne sezonowe imprezy plenerowe, m.in. Kulinarne Regaty Wielkiego Gotowania, czy Wodny Slalom Gwiazd z Trójką.

Wpływając na rzekę Klonownica znajdziesz się na najkrótszej żeglownej rzece w Europie (zaledwie 800 metrów długości). Płynie ona przez dawną wieś Klonownica, która powstała przed 1790 rokiem jako osada smolarzy, a dziś jest już częścią Augustowa.

Następnym akwenem na trasie będzie jezioro Białe  z dobrze rozwiniętą linią brzegową, licznymi zatokami, półwyspami i 4 wyspami. Brzegi jeziora są w większości wysokie i suche, porośnięte lasem sosnowym, a to, co kryje jego toń, (podobnie jak Necka) cieszy wędkarzy.

Opuszczając jezioro Białe czeka Cię nie lada atrakcja: śluzowanie na szóstej na Kanale Augustowskim (licząc od strony Biebrzy) Śluzie Przewięź, która znajduje się na terenie wsi o tej samej nazwie. Budowany w latach 1826-1827 obiekt do dziś zachował się w oryginalnym stanie.

Po emocjach związanych ze śluzowaniem znajdziesz się na ukrytym w cieniu drzew jeziorze Studzienicznym, które jest idealnym miejscem do wypoczynku dla osób szukających ciszy i spokoju. Na chcących być bliżej natury czekają na jego brzegach pola namiotowe, a na lubiących więcej wygody – domki letniskowe.

Zarezerwuj rejs