Rzeka Netta – Jezioro Necko – Rzeka Klonownica (najkrótsza żeglowna rzeka w Europie) – Jezioro Białe – śluza Przewięź – Jezioro Studzieniczne – Kanał Augustowski – Śluza Swoboda – Staw Swoboda – powrót

czas rejsu – ok. 4 godz.
cena – 90 zł/osoba

Regularne rejsy w miesiącach lipiec i sierpień w godzinach: 9:30 i 14:00
Regularne rejsy rezerwacja pod nr 570 39 39 39

Trasa rejsu do Swobody

Swoją przygodę z wyjątkowymi walorami augustowskiej przyrody rozpoczniesz na Rzece Netta, wzdłuż której w odcinku miejskim od Żeglugi do jeziora Necko ciągną się malownicze bulwary, idealne do pieszych i rowerowych wycieczek. Rzeka słynie także z rozgrywanych latem mistrzostw Polski w nartach wodnych i corocznej imprezy Pływanie na byle czym – spokojnie, statek Jaćwież nie należy do tej kategorii.

Po krótkim rejsie Nettą znajdziesz się na jeziorze Necko, którego nazwa wywodzi się z jaćwieskiego słowa „methis” oznaczającego „rzucać”. Linia brzegowa jeziora jest w większości porośnięta lasem, z licznymi piaszczystymi plażami i kąpieliskami. Necko, będące doskonałym miejscem dla miłośników wszelkich sportów wodnych (działa tu m.in. wyciąg nart wodnych), obfituje też w wiele gatunków ryb (m.in. szczupak, okoń, węgorz, sum, płoć, leszcz), dzięki czemu jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. Jeśli nie jesteś zwolennikiem moczenia kija, być może zainteresują Cię liczne sezonowe imprezy plenerowe, m.in. Kulinarne Regaty Wielkiego Gotowania, czy Wodny Slalom Gwiazd z Trójką.

Wpływając na rzekę Klonownica znajdziesz się na najkrótszej żeglownej rzece w Europie (zaledwie 800 metrów długości). Płynie ona przez dawną wieś Klonownica, która powstała przed 1790 rokiem jako osada smolarzy, a dziś jest już częścią Augustowa.

Następnym akwenem na trasie będzie jezioro Białe  z dobrze rozwiniętą linią brzegową, licznymi zatokami, półwyspami i 4 wyspami. Brzegi jeziora są w większości wysokie i suche, porośnięte lasem sosnowym, a to, co kryje jego toń, (podobnie jak Necka) cieszy wędkarzy.

Opuszczając jezioro Białe czeka Cię nie lada atrakcja: śluzowanie na szóstej na Kanale Augustowskim (licząc od strony Biebrzy) Śluzie Przewięź, która znajduje się na terenie wsi o tej samej nazwie. Budowany w latach 1826-1827 obiekt do dziś zachował się w oryginalnym stanie.

Po emocjach związanych ze śluzowaniem znajdziesz się na ukrytym w cieniu drzew jeziorze Studzienicznym, które jest idealnym miejscem do wypoczynku dla osób szukających ciszy i spokoju. Na chcących być bliżej natury czekają na jego brzegach pola namiotowe, a na lubiących więcej wygody domki letniskowe.

Płynąc Kanałem Augustowskim, będącym prawdziwą perłą wśród szlaków wodnych Europy, warto zwrócić uwagę, jak obiekt zbudowany przez człowieka może pięknie wkomponować się w naturalny krajobraz i wraz z nim tworzyć niezapomniane widoki. W strefie przylegającej do Kanału grupują się rezerwaty krajobrazowe, florystyczne i ornitologiczne, więc szlak jest tętniącym życiem królestwem dla 46 gatunków ssaków i ponad 200 gatunków ptaków. Nie zdziw się, gdy podnosząc głowę ujrzysz bielika czy czaplę, a na zarośniętym brzegu mignie masywna sylwetka łosia.

Na Śluzie Swoboda (siódma na Kanale Augustowskim licząc od strony Biebrzy) czeka Cię kolejne śluzowanie. Obiekt w latach sześćdziesiątych XX wieku przeszedł modernizację, polegającą na zastąpieniu oryginalnych drewnianych wrót metalowymi oraz wybudowaniu charakterystycznego żelbetowego mostu. Jednak nowy system wrót nie sprawdził się i został zdemontowany i zastąpiony oryginalnym systemem dyszli przez jednego z późniejszych śluzowych.

Zarezerwuj rejs